פיברומיאלגיה- המחלה ודרכי הטיפול בה

עד לכמחצית שנות ה – 70 של המאה הקודמת, כשמטופל התלונן על כאבי שרירים ממושכים, מבלי שימצא לכך הסבר קליני, הוא היה לרוב זוכה להתנערות מצד הרופא, כשבדרך כלל היה גם מצייד אותו בהמלצה למנוחה. 
לאחר שבמשך שנים נאספו נתונים רבים מחולים שסבלו מתסמינים זהים, הוטבע המונח "פיברומיאלגיה (FMS) "  - כשפרושה כאבים ברקמת השריר. מכאן שפיברומיאלגיה (דאבת) היא תסמונת המאופיינת באוסף של תסמינים, שמתחילים בכאבי שרירים ממושכים, ללא הסבר פיזיולוגי ידוע.  

התסמינים
 • כאבי שרירים שנמשכים לפחות שלושה חודשים, ויכולים להופיע באזור החזה ומעליו, באזור השכמות, בגפייםעליונות והתחתונות ובאזור המותן
 • שינויים במצבי רוח (בין היתר בשל הכאבים) עד לכדי דיכאון חריף.
 • עייפות כרונית וחוסר ריכוז (תסמין המשותף גם למחלת היאפים)
 • בעיות מעיים עד כדי תסמונת המעי הרגיז (IBS)
 • קשיחות שרירים בעיקר בבוקר עם היקיצה

הסיבות להופעת התסמונת

 הסיבה להתפרצות הפיברומיאלגיה איננה ידועה, אולם ישנן תיאוריות רבות. בין השאר: סיפור משפחתי, תת פעילות של בלוטות התריס, חבלה (בעיקר בפלג גוף עליון), מחלת הנשיקה , מצבי דיכאון ממושכים, טראומה נפשית חזקה כמו גירושין, 'נפילה' כלכלית, מותו של אדם קרוב.
 
תסמונת מגדרית: כ- 2 אחוז מהאוכלוסייה סובלת מהתסמונת.  כ95% מכלל הסובלים ממנה הן נשים.
 
האבחון: ברפואה הקונבנציונאלית, האבחון מתבצע על ידי רופאים ראומטולוגים,המתבססים על סיפור המקרה בשילוב בדיקת דם ואיתור קיומן של נקודות רגישות בגוף, בעיקר בשרירים במקומות אופייניים ומוגדרים. 
ברפואה המשלימה – איך נעשה האבחון?  רפואה משלימה היא עולם במלואו בכל תחום האבחון שונה בנוסף ברוב המקרים החולה מגיע עם אבחנה ומחפש פתרון לא אבחון
 

הטיפול הקונבנציונאלי

מאחר שהרפואה אינה יודעתמהו מנגנון הופעת המחלה, הטיפול הקונבנציונלי מתמקד בתרופות להקלה על התסמינים המלווים אותה  ובעיקר בתחושת הכאבים, למשל: תרופות המפחיתות את סף הכאב כמו ליריקה (Pregabalin), גאבאפנטין  ( Gabapentin), סימבלטה (דולוקסטין)
צמח הקנאביס – מומלץ במצבים בהם הכאב מוגדר אקוטי. 
תרופות נוגדות דיכאון- כאב ממושך עלול לגרום עם הזמן לדיכאון, לכן הטיפול ישלב פעמים רבות  גם תרופות נוגדות דיכאון כמו ציפרקס, סרוקסט ופרוזאק.  

הטיפול הטבעי
למרות חסר במחקרים קליניים המוכיחים יעילות הרפואה המשלימה לטיפול בתסמונת, נשים רבות בוחרות בה כאמצעי להתמודדות עם התסמונת. יתרונות הטיפול ברפואה המשלימה במיעוט תופעות הלוואי בהשוואה לנטילת תרופות קונבנציונאליות.

בין הטיפולים המקובלים ברפואה המשלימה:
דיקור סיני: דיקור בנקודות המתאימות לכאב תוך שימוש בצמחי מרפא סיניים כמן:Polyporus,Alisma,Notopterygium  - מומלץ בהתאמה אישית עם מטפל מקצועי.
צמחי מרפא מערביים: צמחים  הידועים בספרות המקצועית כמפחיתי סף הכאב באופן משמעותי, כגון ארניקה (Arnica), פלפלת (Capsicum), זנטוקסילום (Zantoxylum), כורכום (Curcumin), ציפורני שטן?(.( Harpagophytum
צמחים שהוכחו כנוגדי דיכאון וחרדה כגון: פסיפלורה, היפריקום ((Hypericum, וולריאן ((Valeriana, מליסה (MelisaA), רודיולה (Rodiola).
צמחי המרפא מגיעים בכמוסות או בטנקטורה (מיצוי). מומלץ בהתאמה אישית עם מטפל מקצועי.
 
הומיאופתיה קלאסית והומוטוקסיקולוגיה (הומיאופתיה מודרנית)
שימוש במרכיבים הידועים בספרות כמפחיתי כאב כגון: יש לבנות פורמולה אישית לכל חולה ע"פי התסמינים האישיים שלה
וכן שימוש במרכיבים הומאופתים להפחתת הסטרס והחרדה ומצבי הרוח כגון:  IIgnatia,Thuja,coffea,Chamomoilla
 
שינוי בתזונה ובאורח חיים
 • תזונה המבוססת על מזון עשיר בוויטמינים, במינרלים, נוגדי חמצון ובסיבים תזונתיים מהווה גורם חשוב בשמירה על מצב גופני בריא יותר.
 • חשוב להרבות באכילת ירקות ופירות, דגנים מלאים, קטניות, נבטים מכל הסוגים, חלבון נטול שומן, המספק אנרגיה זמינה לשרירים (נמצא בקטניות, אגוזים, דגים ועוד). 
 • מומלץ להרבות במזון עשיר באומגה 3 להפחתת סף הכאב (נמצא בדגי ים עמוקים, זרעי פשתה, שמן פשתה, שמן צ'יה. 
 • וכן להרבות בשתיים מים טהורים, לפחות כשני ליטר ביום. המים מפחיתים את הרעלים מהגוף ומורידים את רמת הכאב. 
 • חשוב להימנע ממזונות משומרים, מעובדים, מעושנים, מטוגנים, עתירי סוכר, אלכוהול וקפאין, בשר אדום, שומן מן החי, מוצרי חלב עם אחוזי שומן גבוהים, מפחיתים את יעילות מערכת החיסון ומעצימים את הכאב.  
  פעילות גופנית מומלצת למרות הכאב. היא משפרת את נוקשות השרירים ומעלה את רמת האנדורפין בגוף העוזר להפחתת הכאב.
 תוספים מומלצים: אומגה 3 להפחתת סף הכאב , זרעי ענבים – נוגד חמצון חזק, מגנזיום ציטראט+B6 להרפיית המתח בשרירים, הפחתת סטרס וכאב, קו אנזים קיו-10 לזרימת דם טובה יותר, הקלה על תשישות, ושיפור הובלת החמצן לגוף. 
לסיכום, הטיפול הטוב ביותר שונה ממטופל/ת למטופל/ת, על כן ההמלצה היא לנסות ולהתנסות במגוון הטיפולים, עד למציאת הפתרון הטוב ביותר המתאים במיוחד עבורך. 
 
נשמח לייעץ ולסייע בהתאמת הטיפול באופן אישי לצרכיך.
להתייעצות עם הרוקחים המוסמכים שלנו, שהם גם הומאופתים מוסמכים ומומחים בצמחי מרפא: 08-9969611
 
girl at beach small

Save

Save

המידע באתר אינו מהווה ייעוץ רפואי | © 2015 כל הזכויות שמורות לבית מרקחת הרוקחים. טלפון: 08-9969611

תכנות: טוביה שיינפלד | עיצוב: נירית אלשיך