אקנה היא בעיה רפואית אשר זכורה לרובנו מתקופת גיל ההתבגרות

בתקופה זו נוצרים מדי יום פצעונים עם ראשי מוגלה אשר מופיעים לרוב באזורי הפנים, הצוואר, כתפיים, גב ,מחשוף וחזה.

גירוד וטיפול לא נכון יכולים לגרור אחריהם צלקות וחטטים שהטיפול בהם הוא ארוך. 

אחוז האוכלוסייה שנחשף לאקנה באופן אישי עולה על  85% כאשר האקנה יכול ללוות אותנו לעיתים אפילו עד גיל 50,  באחוזים שמתקרבים ל50%.

 

להלן סקירה של טיפולים שונים שיכולים להיטיב עם אקנה אצל אנשים שונים

שימו לב: כל אדם הוא שונה, ויכול להיות שטיפול שמתאים לאחד- לא מתאים לאחר. 

אם אתם סובלים מאקנה- אל תרוצו לנסות את הטיפולים בעצמכם. 

התקשרו אלינו לקבלת ייעוץ מותאים אישית. זה פשוט, קל ומקצועי 08-9969611


מה זה אקנה וכיצד הוא נוצר?

בבלוטת החלב נמצאים באופן קבוע חיידקים הנקראים פרופיוני בקטריום אקנה –פ.אקנס. במצב של סתימה בזקיק השערה, חלב מצטבר והחיידקים מתרבים במהירות. תגובת הגוף למצב הדלקתי היא הזרמה לאזור של כדוריות דם לבנות במטרה להרוג את החיידקים – תהליך זה מלווה באודם וכאב.

הקומודון השחור נוצר כאשר בתהליך הדלקתי שתיארנו, נחסם פתח בלוטת החלב עם פיגמנט מלנין הנותן לו צבע שחור.
הקומודון הלבן נוצר כאשר פתח הזקיק נחסם לחלוטין וכל החלב נמצא מתחת לעור, כך שלא חל במקרה זה תהליך חימצון כתוצאה מחשיפה לאוויר.

קיימים מספר מצבים הידועים כמחמירים אקנה, ובמהלכם עלולים להתפרץ פצעי בגרות ללא התרעה.

מצד שני, יש גם תפיסות לא נכונות על סיבות לאקנה, וגם אותן נפרט כאן. יש חומרים טבעיים שיכולים לסייע בטיפול באקנה, אבל גם כאן- הריכוזים והמינונים חשובים. אל תקחו אף חומר טבעי בלי להתייעץ קודם עם בעלי מקצוע בתחום.

 • מחזור חודשי – נשים רבות סובלות מהופעת מספר פצעונים המנבאים את בואו כמה ימים לפני תחילת המחזור. במקרים אלו השינויים ההורמונאליים הם הגורמים להופעת האקנה.
 • הריון – נשים רבות מתלוננות על הופעת אקנה במהלך ההיריון, בעיקר במשך הטרימסטר הראשון.- גם כאן שינויים הורמונאליים מהווים טריגר להתפרצות.
 • תסמונת השחלות הפוליציסטיות– תסמונת המופיעה לרוב אצל  נשים הסובלות מעודף משקל כתוצאה מהפרעה בתפקוד בלוטת התריס, תפקוד בלוטת יותרת הכלייה או יותרת המוח. התסמונת גורמת למספר סימפטומים הכוללים בין היתר הופעת אקנה. ניתן להבין שגם כאן הטריגר להאצת התהליך הוא שיבוש במערכת ההורמונאלית.
 • נערים בגיל ההתבגרות יחוו חוויה דומה של האצת תהליך האקנה עם השינויים ההורמונאליים אשר מלווים בשיעור .
 • נהוג לחשוב כי אקנה מחמיר בעקבות אכילת שוקולד וג'אנק פוד
  אכילת שוקולד וג'אנק פוד היא כשלעצמה אינה מהווה גורם לאקנה, אבל, אי שמירה על תזונה דלת פחמימות יכולה להוביל להגברת חומרת האקנה. 
  חוקרים אוסטרליים מצאו במחקר שנעשה ב2007 שאנשים שאכלו תזונה בעלת ערך גליקמי נמוך, כלומר: תזונה עם הרבה סוכרים ופחמימות כמו אלו שמצויות בלחם לבן, סבלו מאקנה חמור ב-22% יותר מאחרים שכן הקפידו על תזונה נכונה.
  החוקרים מצאו שעליית אינסולין בדם בעקבות תזונה עשירה בסוברים ופחמימות יכולה להוות טריגר וגורם משפעל של הורמונים, שגורמים לזיהום זקיקי השערות ומעלים את יצירת החלב בזקיקים. זה בתורו גורם לסתימת הזקיקים ויצירת תהליך דלקתי. לסיכום מומלץ לצרוך תזונה ענייה בסוכרים ופחמימות.

פצעון על העור

החמרת האקנה בעקבות צריכת מוצרי חלב
מחקר מ2006 מצא כי בנות ששתו 2 כוסות חלב ביום היו בסיכון של 20% יותר להופעת אקנה לעומת בנות ששתו פחות מכוס חלב בשבוע.
מחקר מ2008 מצא ששתיית חלב דל שומן אשר עשיר בסוכרים, הוא אף גרוע יותר למי שרוצה להימנע מהתפרצויות אקנה. יש המשייכים את ההורמונים בחלב כגורמים מאיצים לאקנה. המסקנה היא שיש להפחית צריכת חלב למינימום.

 הפחתת צריכת מלח ומאכלי ים מיטיבה עם אקנה

קיים חשד סביר שצריכת מלח דל נתרן והפחתת שימוש במלח בישול מתחת לכמות של 1500 מיליגרם ליום, יכולה לעזור במניעת התפרצויות אקנה. 
זאת ככל הנראה מכיוון שמלח בישול ומאכלי ים מכילים יוד. 

מה יכול לסייע בטיפול באקנה? 

השפעת שמן עץ התה האוסטרלי על אקנה

שמן עץ התה האוסטרלי הוא בן דודו הטבעי של הכימיקל בנזואיל פראוקסיד התרופה המיתולוגית למריחה חיצונית נקודתית על פצעי האקנה.
שניהם בעלי יכולת אנטיספטית. שמן עץ התה מסוגל להפחית את הזיהום הבקטריאלי שנוצר באקנה.
 חשוב לציין שריכוז שמן עץ התה צריך להיות במינימום 5% ובמקרי אקנה קשים מעל 15%

 שימוש באנטיביוטיקה וחומרים אנטי בקטריאליים 

שימוש בבנזואיל פראוקיד בריכוז 10% נמצא יעיל כאנטי בקטריאלי מקומי כמו גם שימוש באנטיביוטיקה לבליעה כמו קלינדאמיצין או מינוציקלין או אריטרומיצין. 
חשוב לקחת בחשבון את תופעות הלוואי של שימוש ממושך באנטיביוטיקה אשר הורגת את הפלורה הטבעית ולא רק את חיידקי האקנה. כמו כן האנטיביוטיקה עלולה לגרום לשלשולים, בחילות,הקאות,כאבי בטן,פריחה בעור,ובמקרים חמורים יותר הפרעות בקצב לב וחירשות זמנית

 משחות על בסיס רטינול

משחות אלה מסייעות בטיפולים באקנה כי הן מסירות את השומן והלכלוך שעל פני העור וכך מאפשרות לפתוח את החסימות בזקיקי השערות. הרטינול גם עושה סטימולציה ליצירת קולגן בעור לכן מתאים גם למקרים של קמטים בעור.

השפעת גלולות למניעת הריון על אקנה

ישנן מספר גלולות שהוכרזו על ידי הרשויות האמריקאיות כיעילות בטיפול באקנה, ואחת מהן היא יאז.
עם זאת, נשים שנוטלות לתקופות ארוכות צריכות להיות ערות לסיכונים שעלולים לקרות כמו
התעלפויות ,תסחיפים ריאתיים, והיווצרות קרישי דם ברגליים.

 השפעת טיפול עם חומצה סליצילית על אקנה

חומצה סליצילית מנקה את זקיקי השערות ובכך מקטינה את המצב הדלקתי, כך שיש פחות אדמומיות ופחות כאב.
מומלץ לנקות בוקר וערב לנקות את אזור הפצעים עם חומצה סליצילית בריכוז 2%. טיפול זה מתאים יותר לצעירים כי לנשים מבוגרות החומצה סליצילית תייבש מדי את הפנים. מומלץ לשלב חומצה סליצילית עם מיצוי קמבוצ'ה אשר מזרז את ייצור הקולגן בעור. יש גם פורמולה אחרת, המכילה מיצוי ברוקולי כורכום ופליציה בנוסף לחומצה הסליצילית.

חומץ תפוחים בשילוב עם דבש והשפעתו על אקנה

דבש משחק תפקיד כחומר שמייצר לחות. הוא לוכד לחות ולכן הוא מרכיב מבוקש בהרבה פורמולות לעור. דבש מלחח עור יבש והוא גם בעל אפקט אנטי בקטריאלי מאחר שהוא מכיל אנזים שיוצר דפוס התנהגות דומה לזה של מי חמצן. חומץ תפוחים הוא חומצי מאוד כי הוא מכיל חומצה אצטית ותכונה זו מאפשרת לו להיות אפקטיבי כטונר לעור ובעל יכולת אנטי בקטריאלית .
החומציות הגבוהה של חומץ תפוחים יכולה להיות לא מתאימה לעור רגיש לכן כאשר מערבבים אותו במינונים הנכונים עם דבש, מתקבלת תמיסה מאוזנת עם אפקטים תרפויטיים ומינימום רגישות לכל סוגי העור.

המידע הרשום במאמר זה הוא סקירה עקרונית בלבד ואינו מהווה המלצה לטיפול. 

אם אתם זקוקים לטיפול באקנה, התקשרו אלינו ונתאים את הטיפול לצרכים האישיים שלכם 08-9969611

המידע באתר אינו מהווה ייעוץ רפואי | © 2015 כל הזכויות שמורות לבית מרקחת הרוקחים. טלפון: 08-9969611

תכנות: טוביה שיינפלד | עיצוב: נירית אלשיך